Sağlıkta İnovasyon 2017

/ Güncel / Haberler / Sağlıkta İnovasyon 2017

"Sağlıkta İnovasyon" Toplantısında Klinik araştırmaları konuştuk.

Hacettepe Üniversitesi Klinik Araştırma ve Uygulama Merkezi (HÜKAM) Hacettepe Teknokent Konferans Salonu’nda  "Sağlıkta İnovasyon" toplantısı düzenledi.

Toplantının açılışında konuşan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Haluk Özen, sağlıkta iyileşmenin Klinik araştırmalar ve ArGe ile gelişeceğini ve mümkün olacağını kaydetti. Ulusal ve uluslararası iş birlikleri ile sağlık alanında yenilikleri ortaya çıkarmanın önemine değinen Prof.Dr. Özen, Klinik Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin bu amaca ulaşacağından kuşku duymadığını ifade etti. 

Prof.Dr. Özen her zaman hedeflerinin herkesin ulaşabileceği kaliteli sağlık hizmeti üretmek olduğunu vurguladı. 

Hacettepe Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, "Ülke bazında topyekün sağlık hizmeti kalitesinin artırılması ve bunun ucuzlatılması açısından atılmış çok büyük adımlar var. Bunu takdir etmemek elde değil ama bunun bir miktar daha Ar-Ge'ye dönüştürülüp diğer ülkelere de bu bilgiyi transfer etmemiz gerekiyor." dedi.

Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Birleşmiş Milletlerin (BM) her yıl yayınladığı dünya insanlık raporunda, en önemli yeri tutan parametrelerden birinin sağlık hizmeti olduğunu söyledi.

Türkiye'nin birçok alanda büyük yatırımlar yaptığını belirten Gökçeoğlu, sağlık alanında da yatırımların sürdüğünü ifade etti.

Gökçeoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İnsanlar hala belli merkezlere hücum ediyor. Belli merkezlerden tedavi alma peşinde. Ülke bazında topyekün sağlık hizmeti kalitesinin artırılması ve bunun ucuzlatılması açısından atılmış çok büyük adımlar var. Bunu takdir etmemek elde değil ama bunun bir miktar daha Ar-Ge'ye dönüştürülüp diğer ülkelere de bu bilgiyi transfer etmemiz gerekiyor."

- "Sağlığın önde bulunduğu bir teknokent olduğumuza inanıyoruz"

Hacettepe Üniversitesi Klinik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, klinik araştırmalarda problemler olduğunu, düzey açısından da olmaları gereken yerin çok altında bulunduklarını dile getirerek, iddialı bir alanda adım attıklarını söyledi.

Toplantıda, klinik araştırmalarının problemini masaya yatırıp çözüm önerilerini bulmaya çalışacaklarını belirten Ünal, "Bu tür klinik araştırmaların bir Ar-Ge olarak görülmesini desteklediğimiz için buradan yola çıkıyoruz. Hacettepe Teknokent olarak biz, sağlığın önde bulunduğu bir teknokent olduğumuza inanıyoruz." diye konuştu.

 Toplantıda, Bilimsel araştırma olarak Klinik Araştırmalar, Klinik araştırmalarda son durum ve gelişmeler ile  Dünya ve Türkiye’de klinik araştırmalar, sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı.


Yayınlanma : 2017-09-22 15:23:44

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.