Azerbaycan Merkez Bankası Heyeti Hacettepe Teknokentte

/ Güncel / Haberler / Azerbaycan Merkez Bankası Heyeti Hacettepe Teknokentte

Azerbaycan Merkez Bankası Yetkilileri Vugar Ahmedov Başkanlığında Hacettepe Teknokent'i ziyaret etti.

Azerbaycan heyetini Genel Müdürümüz İlyas Yılmazyıldız ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Prof.Dr. Burçin Yereli karşıladı. Ahmedov, Türkiye'nin teknokentler konusunda önemli yol katettiğini belirterek, Hacettepe'yi model olarak almak istediklerini bildirdi. Teknokentlerin özellikle akademik talepleri nasıl karşıladığına ilişkin inceleme yapmak istediklerini ifade eden Ahmedov, “Azerbaycan teknokentler alanında çok yeni. Bu seviyeye nasıl geldiniz. Önerileriniz neler tecrübenizden yararlanmak istiyoruz.” diye konuştu.

 

Hacettepe Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof.Dr. Yereli de Azerbaycan Merkez Bankası ile  ''Cashless'' nakde dayalı olmayan sistemle ilgili bir çalışma yaptıklarını belirterek, bunun için bir master plan hazırlandığını, bir nevi kalkınma planı çalışmaları yapıldığını belirtti.  Bunun önemli bir tekno girişim olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yereli, geniş bir elektronik altyapıya ihtiyaç olduğunu,  Hacettepe Teknokent olarak Azerbaycan Merkez Bankası'na her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

 

Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız ise Teknokentlerin üniversiteler ve araştırma merkezlerindeki ar-ge sonuçlarının sanayiye aktarılması amacıyla kurulduğunu ifade ederek, bugün teknokentler sayesinde üniversitelerin birer bilim ve teknoloji
şehirlerine dönüştüğünü bildirdi. İlyas Yılmazyıldız, Hacettepe Teknokent'in son yıllarda yaptığı yatırım atağıyla Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknokentlerinden biri haline geldiğine dikkat çekerek, “Hacettepe Teknokent olarak, Hacettepe Üniversitesi markasının sahip olduğu bilgi ve birikimleri, yerleşkemizde Ar-Ge çalışmalarını yürüten firmalarımıza aktarmak konusunda hassasiyetle çalışmalar yürütüyoruz” dedi. İleri teknoloji alanında çalışan yerli, yabancı şirketleri bir araya getirerek, gerek kendi aralarında gerekse üniversite ile sinerji yaratabilecekleri işleyişleri oluşturmak istediklerini ifade eden Yılmazyıldız, “Üniversitelerdeki akademik birikimin ve araştırma sonuçlarının ekonomik değere dönüştürülmesi ve ükemizin  ekonomik ve teknolojik düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak için Teknoloji Transfer Merkezimizle danışmanlık hizmeti veriyoruz. İleri teknoloji üretme potansiyeli olan yeni şirketlerin kurulmasını, mevcut Ar-Ge firmalarının ve yenilikçi küçük şirketlerin gelişmelerini teşvik etmek de en büyük amacımız.

Yayınlanma : 2017-08-01 13:03:22

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.