ÜLKELER VE FIRSATLAR KONFERANSINDA TAYVAN'I TANIDIK

/ Güncel / Haberler / ÜLKELER VE FIRSATLAR KONFERANSINDA TAYVAN'I TANIDIK
Hacettepe  Teknokent Genel Müdürü Yılmazyıldız:
"Teknokentlerin kurulmasının en temel amacı ihracatı artırarak nitelikli ürünler geliştirmek"

Hacettepe Teknokent Konferans salonunda düzenlenen “Ülkeler ve Fırsatlar” konferansımızın bu ayki konuğu Tayvan oldu.
Konferansın açılışında konuşan Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız,  Hacettepe Teknokent’te  AR- GE çalışması yürüten firmaların dış ticaret hacimlerinin artırılması,  yeni pazar  ve  ihracat imkanlarını geliştirmek üzere tanıtımlar ve  ticari heyet programları düzenlendiğini bildirdi.
Söz konusu konferansların,  her ay bir ülkenin Türkiye’deki misyonlarında görev yapan ilgili diplomatların katılımıyla gerçekleştirilerek, ilgili ülkelerin ticari potansiyeli hakkında katılımcı firmaların bilgilendirildiğini ifade eden Yılmazyıldız,  “Teknokentlerin kurulmasının en temel amacı ihracatı artırarak nitelikli ürünler geliştirmek. Mart ayı konferansımızın konuğu Tayvan elçiliğinden Philip Fan kendilerine hoş geldiniz diyorum” dedi.
Ankara Ekonomik ve Kültürel Misyonu Direktörü Philip Fan ise Türkiye’deki ekonomik ilerlemelerden dolayı Tayvan’ın Türkiye’ye ilgisinin arttığını ve “Türkiye’nin gelişen ekonomiler arasında yükselen bir yıldız olduğu” görüşüne katıldığını belirtti.
Fan, Türkiye ekonomisinin her geçen yıl daha iyiye gittiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:
“Türkiye ile teknoloji ve sanayi alanında işbirliği yapılabilir. Ankara, İstanbul’dan daha küçük olmasına rağmen Ankaralı iş adamlarının Tayvan’a ilgisi arttı. Onların, çeşitli alanlarda ticaret yapabilmek ve ülkeyi tanımak üzere girişimde bulunduğunu biliyorum. Yatırımlarda daha çok makina, savunma sanayii ve otomobil parçaları gibi konularda işbirliğine gidiliyor. Tayvan bu alanlarda Türkiye’ye ürün satıyor. Türkiye’den olan talep ise daha çok makina, takım tezgâhları gibi makinalar konusunda geliyor”
İki ülke arasındaki ticareti ve yatırımı artırmanın mümkün olduğunu ifade eden Fan,  “Ürünlerimiz teknoloji ürünleri. Şu anda yapmak istediğimiz şey ticareti artırmak. Türkiye’de böyle bir fırsat olursa iş birliğinden memnuniyet duyarız” dedi.

Yayınlanma : 2017-03-15 15:44:44

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.