Hayvancılıkta SMS Dönemi

/ Güncel / Haberler / Hayvancılıkta SMS Dönemi

Tarım teknolojileri alanında faaliyet gösteren Firmamız ALGAN sağmal ineklerin kızgınlık dönemlerini kısa mesajla çiftçiye ileten yerli modem geliştirdi.
Hacettepe Teknokent'te faaliyetlerini sürdüren Algan firmasının sahibi Fatih Güleç, pedometre olarak bilinen cihazın ithal olanlarının kullanımının yaygın olduğunu söyledi.
İneklerin süt vermesi için yavrulamaları gerektiğini dile getiren Güleç, yavrulama için de tohum atılması gerektiğini, bunun da suni olarak yapıldığını ifade etti.
Suni tohumlamanın başarılı olması için tohumlama işleminin doğru zamanda yapılmasının önemine işaret eden Güleç, "Bu, süt verimi yüksek ineklerde 12 saatlik bir süredir. Eğer bu zamanı kaçırırsanız 22 gün beklersiniz. Bu bekleme nedeniyle 9'da bir buzağı zararınız olur. Bir buzağının 2 bin 500 lira olduğu düşünüldüğünde zamanı kaçırmanın zararı ortaya çıkar." dedi.
Güleç, tohumlama zamanının kaçırılmasının çiftçilerin genel dertlerinden olduğunun altını çizerek, Avrupa'da ineğin doğum yaptıktan sonra yeniden tohumlanması için beklenen sürenin 2 ayın biraz üzerinde olmasına karşın, Türkiye'de bu sürenin 4-5 aya kadar çıktığını kaydetti.
"Actimoo" adını verdikleri cihazın bu soruna nasıl çözüm getirdiğine dair bilgi veren Güleç, "kızgınlık" olarak tabir edilen 12 saatlik sürede hayvanın hormonlarında değişimler yaşandığını söyledi. Söz konusu değişiklikler nedeniyle hayvanlarda huzursuzluk görüldüğünü anlatan Güleç, "Bu durum, hayvanın normal hareketliliğinin üzerinde bir hareketlilik göstermesini sağlar. Biz, hayvanın boynuna taktığımız cihazla günlük hareketini takip ediyoruz. Eğer bir artış varsa, 3-4 saatlik değişimleri tespit ederek çiftçiye ileti gönderiyoruz." diye konuştu.

- "İthal ürünler çiftçimize hitap etmiyor"
Cihazın ithal ürünlerden farkına da değinen Güleç, Avrupa'da bir sürüdeki ortalama sağmal inek sayısının 90 civarında olduğunu ifade etti. Türkiye'de ise bu sayının 10-20 arasında değiştiğini belirten Güleç, "Avrupalı çiftçi sağımhane kuruyor, yatırım yapabiliyor. Türkiye'de ise çiftçi seyyar makine ile sağım yapıyor. Dolayısıyla altyapı konusunda ciddi fark var." değerlendirmesinde bulundu.
Güleç, ithal ürün üretenlerin Türkiye'deki gibi küçük ölçekli çiftçilere hitap etme gibi bir derdi bulunmadığını belirterek, "Bundan 4 sene önce Bursa'daki tarım fuarında bir çiftçi geldi ve bana 'Fuarı gezdim, bana hiçbir şey satmıyorsunuz' dedi. Biz de burada bir hata yaptığımızı gördük ve bu ürünü üretmeye karar verdik. Zaten elimizde geliştirdiğimiz bir pedometremiz vardı, biz bunun yanında bir de modem geliştirdik." diye konuştu.
Söz konusu modemin pedometreden aldığı sinyali gsm şebekesi üzerinden buluta gönderdiğini, bulutta hayvandaki hareketliliğin sürekli takip edildiğini dile getiren Güleç, "Algoritmik olarak kızgınlık teşhisi konulduysa çiftçinin cep telefonuna kısa mesaj gönderiliyor." ifadesini kullandı. Güleç, modem sayesinde mevcut bir uygulamanın Türk çiftçisine uygun olacak şekilde uyarladıklarını belirtti.

- "Çiftçi aylık 450 lira zarardan kurtulacak"
Türkiye'de hayvan üretim performansının çok düşük olduğunu ve mevcut üretime ek olarak yılda 350 bin hayvan daha üretilebileceğini dile getiren Güleç, kızgınlık zamanını çiftçiye anında bildiren böyle bir cihazın yüzde 90 düzeyinde başarılı bir tohumlamaya olanak tanıyarak, hayvan üretimine önemli katkı sağlayacağını vurguladı.
Böylece aylık 450 lira gibi bir zarardan kurtulunacağını kaydeden Güleç, "Bu da ülke ekonomisi açısından yıllık 750 milyon liralık bir kazanç anlamına geliyor." dedi.
Güleç, kaba bir hesapla 10 tane ineği olan bir çiftçinin 10 kez başarılı tohumlama gerçekleştirmesi gerektiğini ifade ederek, "Kızgınlık dönemi her hayvanda bir kere kaçırılsa 10 kere kaçırılmış olur. Bunun maliyeti hayvan başına 450 liradan 4 bin 500 lira olur. Bu, minimum rakam. Aslında rakam bundan çok daha yüksek." değerlendirmesinde bulundu.
Çiftçinin, modem için herhangi bir kurulum işlemi yapmasına gerek olmadığını belirten Güleç, gönderdikleri kutudaki kemerlerin hayvanların boynuna ve modemin de elektrik kaynağına takılmasının yeterli olduğunu ifade etti.
Pazarda söz konusu ürünü üreten başka bir yerli firma bulunmadığını vurgulayan Güleç, ithal ürünleri ile fiyat farkları konusunda da "GSM şebekesi kanalıyla işlem yapan dünyada başka modem yok. Ancak ithal ürünlerin tutarı 3 bin 600 liranın üzerinde iken biz, bin 670 liraya satıyoruz." dedi. Güleç, 3 haftalık bir dönemde 100 bin cihaz üretebilme kapasitesine sahip olduklarını sözlerine ekledi.

Yayınlanma : 2017-02-28 17:00:06

Web sayfasındaki her türlü yazı, resim ve içerik Hacettepe Teknokent’e aittir ve saklıdır, kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.
2018 © Hacettepe Teknokent A.Ş.